Inne
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W GABINECIE LOGOPEDYCZNYM
LOGO FROGO W KRAKOWIE
Preambuła
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
Standardy ochrony małoletnich, w skład, których wchodzą Polityka, Personel, Procedury i Monitoring obejmują:
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim, a personelem.
- Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich.
- Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika, osobę trzecią, innego dziecka lub opiekuna/rodzica.
- Zasady ochrony wizerunku dziecka.
- Procedury określające zakładanie ,,Niebieskiej Karty”.
- Zasady aktualizacji standardu ochrony małoletnich oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie personelu Gabinetu do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.
- Zasady udostępniania rodzicom i dzieciom Standardów Ochrony Małoletnich.
Rozdział I
Objaśnienie terminów
§1.
- Osoba zatrudniona w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie, to osoba pracująca na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub umowy o świadczenie usług.
- Dziecko to osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Opiekun dziecka to rodzic lub opiekun prawny.
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym osobę zatrudnioną w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
Wyróżnia się 4 podstawowe formy krzywdzenia:
- Przemoc fizyczna wobec dziecka to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda ta następuje w wyniku działania bądź zaniechania działania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko, lub ze strony osoby, której dziecko ufa, bądź która ma nad nim władzę. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
- Przemoc psychiczna wobec dziecka to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m.in.: niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem oparte na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i granic psychicznych pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
- Wykorzystywanie seksualne dziecka to włączanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody i/lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób i/lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa. Z wykorzystaniem seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność wystąpi między dzieckiem, a dorosłym lub dzieckiem, a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek, bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy.
- Zaniedbywanie dziecka to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.
- Osobą odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest właścicielka Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 2.
- Osoby zatrudnione w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków każdorazowo zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka osoby zatrudnione w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie podejmują rozmowę z rodzicami/opiekunami prawnymi przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania profesjonalnej pomocy.
- Osoby zatrudnione w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie monitorują sytuację dziecka.
- Personel Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko ustalonych w Gabinecie. Zasady te stanowią Załącznik numer 1.
- Rekrutacja personelu do Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu, które stanowią Załącznik numer 2.
Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
§ 3.
- Każda osoba będąca członkiem personelu jest zobowiązana i uprawniona do reagowania, w przypadku podejrzenia, że dziecku dzieje się krzywda.
- Naruszenie obowiązku reagowania może zostać uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i jako takie prowadzić do rozwiązania umowy z osobą dopuszczającą się tego naruszenia.
- W przypadku podejrzenia przez osobę zatrudnioną w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie, że dziecko jest krzywdzone, ma ona obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji swojemu bezpośredniemu przełożonemu.
- Osoba sporządzająca notatkę wraz ze swoim bezpośrednim przełożonym opracowują plan pomocy dziecku. Plan pomocy zawiera przede wszystkim:
- działania podjęte przez Gabinet Logopedyczny LOGO FROGO w Krakowie w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;
- formy pomocy małoletniemu, które zostały zapewnione przez Gabinet Logopedyczny LOGO FROGO w Krakowie oraz przy współpracy z innymi instytucjami;
- skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
- Wszystkie działania przewidziane w planie pomocy dziecku mają na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i wsparcia.
- Plan pomocy przedstawiony jest rodzicom/opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
§ 4.
- Pracownicy Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich. Takie jak m.in.:
- dziecko ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia;
- podawane przez dziecko wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp.,
- dziecko boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu;
- dziecko wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;
- dziecko cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;
- dziecko jest bierne, wycofane, uległe, przestraszone, depresyjne itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samookalecza się itp.;
- dziecko mówi o przemocy.
- Jeżeli z objawami u małoletniego współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzony jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
- rodzic/opiekun podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnień przyczyn obrażeń dziecka;
- rodzic/opiekun odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem dziecka;
- rodzic/opiekun zachowuje się agresywnie.
§ 5.
- W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje członek personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu.
- W przypadku, gdy dziecko doświadcza przemocy domowej lub jeżeli rodzice/ opiekunowie prawni odmawiają współpracy z Gabinetem Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie należy złożyć wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego, którego formularz stanowi Załącznik numer 3 lub zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Wzór zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa stanowi Załącznik numer 4.
- Poinformowania odpowiednich służb dokonuje osoba zatrudniona w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie, która pierwsza powzięła informację o zagrożeniu.
- Z przebiegu każdej interwencji osoba zatrudniona w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie jest zobowiązana do sporządzenia karty interwencji, której formularz stanowi Załącznik numer 5. Kartę interwencji załącza się do dokumentacji dziecka.
- Wszystkie osoby zatrudnione w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie podejmują rozmowę z rodzicami/opiekunami prawnymi, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
§ 6.
- W przypadkach niejasnych lub wątpliwych osoba odpowiedzialna za interwencję konsultuje sprawę z innym pracownikiem Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie. Osoba odpowiedzialna za interwencję może rozmawiać z osobami zaangażowanymi, w tym dzieckiem, osobą podejrzewaną o krzywdzenie i świadkami.
- W przypadku, gdy nie jest jasne, jakiego rodzaju krzywdy dziecko doświadcza ze strony rodzica lub opiekuna prawnego zaleca się wszczęcie procedury Niebieskiej Karty. Procedura „Niebieskiej Karty” stosowana jest każdorazowo w sytuacjach podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka opisanych w rozdziale 3 §4 niniejszych Standardów.
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka ze strony członka personelu należy niezwłocznie odsunąć tę osobę od wszelkich form kontaktu z dziećmi, aż do czasu wyjaśnienia sprawy.
- W przypadku wszczęcia postępowania karnego przeciwko członkowi personelu w związku z popełnieniem przestępstwa przeciwko dzieciom należy bezwzględnie i natychmiastowo odsunąć tę osobę od wszelkich form kontaktu z dziećmi aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
- Dalszy tok postępowania leży w gestii uprawnionych organów (Sąd, Policja, Prokuratura).
- W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) właścicielka Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: psycholog, inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku.
Rozdział IV
Zasady ochrony wizerunku dziecka
§ 7.
- Organizacja zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Organizacja, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
- Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią Załącznik numer 6 do niniejszych Standardów.
Rozdział V
Zasady udostępniania rodzicom i dzieciom standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
§ 8.
- Dokument „Standardy Ochrony Małoletnich w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie” jest dokumentem ogólnodostępnym dla personelu Gabinetu, dzieci oraz ich opiekunów.
- Dokument publikowany jest na stronie internetowej Gabinetu oraz dostępny w Gabinecie.
Rozdział VI
Monitoring stosowania Polityki
§ 9.
- Właścicielka Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie wyznacza osobę odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich w Gabinecie.
- Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów i prowadzenie rejestru zdarzeń oraz za proponowanie zmian w Standardach Ochrony Małoletnich. Rejestr zdarzeń stanowi załącznik numer 7.
- Rejestr zdarzeń dotyczących krzywdzenia dziecka, zawiera informacje:
– datę zdarzenia;
– imię i nazwisko dziecka pokrzywdzonego;
– wskazanie osoby odpowiedzialnej za krzywdzenie (rodzic/opiekun prawny, członek personelu);
– imię i nazwisko osoby sporządzającej notatkę służbową;
– rodzaj podjętej interwencji (np. rozmowa dyscyplinująca, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, wniosek o wgląd w sytuację rodziny, wszczęcie procedury Niebieskie Karty);
– podpis osoby sporządzającej wpis do rejestru.
- Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród personelu Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi Załącznik numer 8 do niniejszych Standardów.
- W ankiecie osoby zatrudnione w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Gabinecie.
- Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje właścicielce Gabinetu.
- Właścicielka Gabinetu Logopedycznego LOGO FROGO w Krakowie wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza osobom zatrudnionym w Gabinecie, dzieciom i ich opiekunom nowe brzmienie Standardów.
- Każdy pracownik Gabinetu został zapoznany ze Standardami Ochrony Małoletnich i podpisał oświadczenie o zapoznaniu się z nimi.
- Każdy pracownik Gabinetu w szczególności Logopedzi biorą zgodę pisemną na dotyk dziecka podczas wykonywanych ćwiczeń, zajęć, masażu, itp.
Rozdział VII
Przepisy końcowe
§ 10.
- Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
- Ogłoszenie następuje w sposób zwyczajowo przyjęty w Gabinecie Logopedycznym LOGO FROGO w Krakowie oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Gabinetu i wywieszenie w widocznym miejscu w Gabinecie, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
Załączniki:
- Zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko;
- Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu;
- Wniosek o wgląd w sytuację rodziny;
- Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa;
- Karta interwencji;
- Zasady publikacji wizerunku dziecka;
- Rejestr zdarzeń i proponowanych zmian;
- Ankieta monitorująca.
Standardy ochrony małoletnich
w Gabinecie Logopedycznym Logo Frogo w Krakowie
– wersja dla dzieci
Zasady bezpiecznego kontaktu personelu z dzieckiem
Jesteś dla nas ważny! – czyli co robimy, aby dzieci czuły się u nas jak najlepiej.
- Jesteś tu, ponieważ wymagasz/potrzebujesz naszej pomocy. W naszym Gabinecie pracują logopedzi, neurologopedzi, psycholodzy, którzy chcą pomagać dzieciom.
- W naszej pracy kierujemy się różnymi zasadami i nie wszystkie dotyczą tylko leczenia. Te, które czytasz, są skierowane do dzieci. Wyjaśnimy Ci w nich, co będziemy robić, abyś czuł/a się dobrze jako nasz pacjent.
- Możesz nam powiedzieć, jak powinniśmy się do Ciebie zwracać.
- Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, do której uczęszczasz na terapię i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ją o to spytać.
- Jeżeli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, na czym polegają Twoje zajęcia, w jaki sposób będą przebiegać, a chcesz się tego dowiedzieć – pytaj śmiało! Postaramy się to wyjaśnić.
- Będziemy Cię traktować z szacunkiem.
Chcemy, żebyś zawsze czuł/czuła, że Twoje zdrowie, potrzeby i uczucia są dla nas ważne.
Jeśli chciał/a/byś powiedzieć nam o tym, co Ci się podoba lub nie podoba w naszym zachowaniu, w ośrodku – zrób to, postaramy się wysłuchać Cię z uwagą.
Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sprawach, w których możemy dać Ci wybór.
O czym jeszcze warto wiedzieć:
- Jeżeli wydarzyło się coś, co Cię niepokoi, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył Twoje granice, możesz o tym powiedzieć pracownikowi Gabinetu i poprosić o pomoc. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był/a bezpieczny/a.
- Czasem możemy nie mieć czasu, aby poświęcić Ci wystarczająco dużo czasu i dłużej z Tobą dłużej porozmawiać, bo na zajęcia przychodzą kolejne dzieci, Prosimy, nie zniechęcaj się. W takiej sytuacji postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem.
Pamiętaj! Jesteśmy tu dla Ciebie!